تفاوت بین ولت ، آمپر و وات چیست ؟

بقدر کافی با سوال “فرق بین آمپر، ولت و وات چیه؟” مواجه شدیم که فکر کردیم وقت آن رسیده در تِک لایت پاسخ آن را بدهیم.

پاسخ­ های نسبتاً پیچیده ­ای برای این سوال وجود دارد اما فکر می­کنیم بتوانیم جواب را به کمک یک تشبیه، ساده­ تر کنیم.

قبل از هر سخنی ذکر این نکته الزامیست که در این مطلب “شار” به معنای فرو ریختن آب و امثال آن می باشد. مانند آبشار و سرشار که در اینجا به تعابیری از آن استفاده شده ؛

در شاخه های مختلف فیزیک و در پدیده های مرتبط با انتقال ، شار به معنای جا به جایی یک حجم از کمیتی جابه‌جا شونده مانند آب، شار الکتریکی و یا جریان الکتریکی از یک سطح خاص در واحد زمان است.

اگر به الکتریسیته به عنوان آبی که در لوله در جریان است نگاه کنیم، آنگاه آمپر، ولت و وات را بهتر درک می­کنیم. آمپر، حجم آبی که در لوله شار (عبور) می­کند، خواهد بود. فشار این آب، ولتاژ خواهد بود. وات، توانی (ولت ضربدر آمپر) است که این آب می­تواند تولید کند (روزگاران قدیم را که از آب برای تامین توان آسیا استفاده می­شد، به یاد آورید). با این تشبیه، درک تعاریف آمپر، ولت و وات آسان­تر می­شود:

آمپر

یک آمپر، واحد اندازه ­گیری الکتریسیته است. واحد استاندارد پذیرفته شده برای اندازه ­گیری سرعت (شدت) جریان الکتریکی، یک آمپر است.

ولت

واحد پایه ­ی نیروی محرکه در دستگاه­ های SI و MKS، برابر با نیروی محرکه یا اختلاف پتانسیلی که باعث می­شود جریانی یک آمپری در مقاومتی یک اهمی، شار کند.

وات

وات واحد پایه­ ی توان الکتریکی، مکانیکی یا حرارتی در دستگاه ­های SI یا MKS، برابر با یک ژول در ثانیه یا ۱۰ اِرگ در ثانیه (یک اسب بخار): برای توان الکتریکی، برابر یا یک ولت-آمپر است.

در تشبیه خودمان، الکتریسیته، شار یا عبور الکترون­ها در یک رسانا مثل سیم است. سرعتی که با آن الکتریسیته سِیر می­کند به عنوان شدت جریان الکتریکی اندازه­ گیری می­شود. این شدت جریان الکتریکی به آمپر اندازه گرفته می شود.

چه چیزی باعث شار این جریان می­شود؟

در تشبیه آب، می­توانیم بگوییم یک باتری، پمپی است که باعث شار آب می­شود که این شار، خود در لوله ایجاد فشار می­کند. این فشار، ولتاژ است. و همانطور که قبلا گفتیم، وات توانی است که آب می­تواند تولید کند (مثلا برای چرخ آسیا). وات، پیمانه­ای برای توانِ آزاد شده در هر ثانیه است.

امیدواریم با انتشار این مطلب اکنون درک بهتری از تفاوت بین آمپر، ولت و وات داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.